فرصت‌های حقوقی در مورد خشونت خانوادگی، امیر رئیسیان

امیر رئیسیان، وکیل پایه یک دادگستری، ترویج و توسعه موضوع منع خشونت خانوادگی در نقاط مختلف کشور و توزیع وزن فعالیت در سطح کشور را از تجربه‌های موفق کارزار منع خشونت خانوادگی دانست[۱].

در ادامه خلاصه‌ای از متن سخنرانی وی با عنوان «فرصت‌های حقوقی در مورد خشونت خانوادگی» آمده است.

حقوق به دو قسمت حقوق عمومی و خصوصی تقسیم می‌شود، حقوق خصوصی به روابط خصوصی افراد ارجاع دارد، آنچه در این زمینه به خشونت خانوادگی مربوط می‌شود به حقوق خانواده ترجمه می‌گردد. مواردی که در زمان توافق ازدواج درباره‌ی اختیارات زوج و زوجه گفته می‌شود یا بحث‌هایی درباره‌ی اداره‌ی خانواده، حضانت فرزند،وکالت در طلاق، وظایف پدر و ناپدری بحث‌هایی ست که زیر عنوان حقوق خصوصی قرار می‌گیرد. در حقوق عمومی نیز زمینه‌هایی مانند حقوق بشر به موضوع موردبحث ما برمی‌گردد و می‌توان موارد زیادی را ذیل آن توضیح داد. بخشی از حقوق عمومی نیز به جزا می‌پردازد.

پیش‌نویس تدوین شده برای قانون منع خشونت خانوادگی از زاویه دید حقوق جزاست و دارای رویکردهای پیشگیرانه، شناسایی جرائم خشونت خانوادگی و مجازات مرتبط به آن است. تا پیش از این ما بسیاری از  موارد طرح شده را از دید نظام حقوقی خشونت نمی‌دانستیم و جرم‌انگاری نکرده بودیم؛ علت را می‌توان در نظام حقوق عرفی خودمان یا سبقه و پیشینه‌ی فقهی و اسلامی این نظام حقوقی یا عدم آگاهی وضعیت فعلی جامعه نسبت به این موارد که ضرورت جرم‌انگاری را به تعویق انداخته جست‌وجو کرد.

بحث دیگری که در پیش‌نویس طرح شده تسهیل شیوه‌ی دادرسی است. از نظر بسیاری از قضات جرائم بسیار سبکی برای خشونت خانوادگی لحاظ شده است. بحث بعدی مجازات‌هایی‌ست که باید برای این جرائم در نظر گرفت. رویکرد نظام عدالت نسبت به جرائم خانوادگی باید حل مسئله، ترمیم و جبران باشد، درواقع رویکرد قانون همان‌طور که در مورد فرد بزه‌دیده حمایتی است باید در مورد بزهکار رویکردی ترمیمی و اصلاحی باشد. پیش‌نویس پیشنهادی به مجازات جایگزین حبس می‌پردازد که البته در قانون مجازات سال ۹۲ نیز به رسمیت شناخته شده‌اند. امروز در تمام دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که حبس به‌عنوان یک مجازات اصولی آثار زیان‌بار بیش‌تری دارد.

در رشته‌های مرتبط با حقوق عمومی، می‌توان در مورد حقوق مالیه عمومی صحبت کرد. بخشی از حقوق مالیه عمومی حقوق مالیاتی است. کم‌ترین سهم مشارکت زنان در اقتصاد ایران ۱۶ درصد است، پس ۱۶ درصد مالیاتی که در مجموع پرداخت شده به زنان برمی‌گردد.


[۱] سخنرانی امیر رئیسیان در سالروز آغازِ کارزار منع خشونت خانوادگی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *