و باز ادامه می‌دهیم راه را…

گزارش سالانه کارزار منع خشونت خانوادگی

 

کارزار منع خشونت خانوادگی برای اولین بار در روز ۵ آذر ۹۵ طی مراسمی در تهران اعلامِ آغاز به کار کرد. همچنین بیانیه‌ای با امضای جمعی از فعالین حقوق زنان شروع به کار کارزار را تکمیل کرد.

کارزار ابتدا در استان‌های گیلان، البرز، تهران، فارس، کردستان و آذربایجان مورد توجه قرار گرفت اما پس از اعلام حضور عمدتاً در استان گیلان، و شهرهای کرج و تهران فعالیت داشته است.

در این فاصلۀ زمانی فعالین کارزار توانستند ۲۵ کارگاه آموزشی-ترویجی مربوط به اهداف کارزار را برگزار کنند که ۱۵ کارگاه در سه شهر رشت، انزلی و املش در استان گیلان، ۷ کارگاه در شهر کرج و ۲۳کارگاه در شهر تهران برگزار شدند. مخاطبان ۲۳ کارگاه زنان و ۲ کارگاه مردان بودند. همچنین مخاطبان ۴ کارگاه در کرج مادران کودکان افغانستانی و یک کارگاه نیز پدرانشان بودند.

فعالین کارزار همچنین دفترچه‌های راهنمای کارزار را در خیابان‌های برخی شهرها پخش و با گفت‌وگوی چهره‌به‌چهره با مردم (عموماً زنان)، کارزار را معرفی کردند و با آگاه‌سازی مردم، روایت‌های آنان را به‌صورت مکتوب جمع‌آوری کردند.

طی کارگاه‌های کارزار و پخش دفترچه‌ها در خیابان و از طریق تبلیغ در شبکه‌های مجازی، فعالین کارزار منع خشونت تا کنون ۲۰۲ روایت خشونت از استان‌های گیلان (۵۶ روایت)، البرز (۵۳ روایت)،‌ تهران (۵۲ روایت)،‌ کردستان (۹ روایت) و ۱۳ استان دیگر (آذربایجان شرقی،‌ مازندران، هرمزگان،‌ مرکزی، آذربایجان غربی، اصفهان، خراسان رضوی،‌ خوزستان،‌ زنجان، فارس،‌ کاشان، لرستان و همدان) جمع‌آوری کرده‌اند.

علاوه‌بر این آن‌ها توانستند با فعالیت‌های رسانه‌ای خود در صحبت با فعالین دیگر عرصه‌های اجتماعی و وکلا، حمایت برخی از آنها را نیز نسبت به کارزار جلب کنند.

از دیگر فعالیت‌های رسانه‌ای کارزار، تهیۀ زیرنویس یا/و دوبله فارسی برای بیش از۴۰ فیلم کوتاه و تهیۀ فیلم کوتاه از ۶ روایت رسیده به کارزار است.

اگرچه فعالین کارزار نتوانستند در اولین سال فعالیتشان، جمعی متشکل را در مناطق مختلف کشور به وجود  آورند؛ اما هم‌اکنون در حال گفت‌وگو با فعالین در شهرهای دیگر کشور هستند و امیدواریم در سال آینده بتوانند این امر را محقق کنند.

این حرکت جمعی که ابتدا در مرکز کشور شکل گرفت، توانسته است در استان گیلان و البرز رشد کند و جزء معدود دفعاتی است که مرکززدایی صورت گرفته است و نقطه ثقل یک حرکت جمعی در تهران نیست. این نقطه قوت می‌تواند بسیار امیدبخش باشد و الگویی برای حرکت‌های جمعی دیگر.

در طرح اولیۀ کارزار مدت فعالیت آن تا یک سال در نظر گرفته شده اما فعالین تصمیم گرفتند با توجه به شرایط موجود فعالیت خود را یک سال دیگر نیز ادامه دهند تا بتوانند به پیش‌نویس درست‌تری از قانون منع خشونت دست یابند و نظر زنان بیشتری در سطح کشور را دربارۀ پیش‌نویس قانون جمع‌آوری کنند. امید که در سال دوم فعالیت کارزار طیف گسترده‌تری از مردم نسبت به‌ضرورت تصویب قانون منع خشونت خانوادگی آگاه شوند و کارزار بتواند به اهداف خود نزدیک شود.

 

 


 

 

کارزار منع خشونت خانوادگی یک حرکت جمعی و مستقل است که توسط جمعی از مدافعان حقوق زنان در ایران به‌منظور ترویج مطالبه‌ی «تصویب قانون منع خشونت خانگی علیه زنان» از طریق «آگاهی رسانی عمومی» راه‌اندازی شده است. کنشگران این کارزار معتقدند هر چیزی که در «چهاردیواری‌ها» اتفاق میافتد نباید «اختیاری» باشد و به عنوان امر خصوصی از نظرها پنهان بماند.

??طرح کارزار منع خشونت خانوادگی https://t.me/pdvcir/16

??دفترچه راهنمای کارزار   https://t.me/pdvcir/149

 

فعالان کارزار دو اقدام عمده را برای رسیدن به اهداف کارزار در دستور کار خود دارند:

 

? جمع‌آوری روایت‌های زنان خشونت‌دیده و شاهدان خشونت خانوادگی

?? این روایت‌ها گواهی است بر ضرورت سازماندهی همه جانبه برای پیشگیری از آن. شما می توانید:

  • اتفاقی را که برایتان افتاده است، به ساده‌ترین شکل بنویسید و نگران نوع نوشتنتان نباشید.
  • می‌توانید صدای دیگرانی باشید که خشونت دیده‌اند و روایت آنها را با اجازه خودشان ضبط کنید.
  • رنج زنان خشونت‌دیده را با نقاشی، عکس یا فیلم به تصویر بکشید.

?جمع آوری نظرات افراد به ویژه زنان خشونت دیده برای پیش‌نویس قانونی جهت منع خشونت خانگی علیه زنان

تلاش برای  وضع قانون منع خشونت خانوادگی ترویج خشونت از راه دامن زدن به انتقام یا تشویق زنان به مقابله به مثل نیست؛ هدف آن است که خشونت هرچه سریع‌تر متوقف شود و خشونت دیده در امنیت قرار بگیرد و در صورت لزوم خشونت‌گر درمان شود.

?? متن پیش‌نویس قانون منع خشونت خانگی علیه زنان را از این پست بخوانید:  https://t.me/pdvcir/123

?? ?? چنانچه می‌خواهید نظر خود را درباره این قانون پیشنهادی بنویسید این فرم را پر کنید یا نظر خود را درباره بندهای آن به کانال‌های ارتباطی کارزار بفرستید: https://t.me/pdvcir/675

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *