روح او هیچ‌گاه التیام نیافت

۱۵ ساله بود که با اجبار ازدواج کرد. بعد از یک سال طلاق گرفت، می‌گفت شوهرش رفتار مناسبی نداشت؛ پچ‌پچه‌ها می‌گفتند که او را کتک می‌زد و خانواده مرد هم از رفتارش حمایت می‌کردند. بعد از یک سال و کلی جنگ و دعوا با خلقی عصبانی طلاق گرفت و برگشت به خانه پدری! انگار تا همیشه از مردها متنفر شده بود تا جایی که از او خاطره دارم وقتی از ازدواج حرفی زده می‌شد با نوعی انزجار نگاه می‌کرد. روح او هیچ‌گاه التیام نیافت و خود تبدیل به فردی تلخ و خشن شد.

سال‌ها بعد دچار حمله‌های عصبی می‌شد. این حمله‌ها را به جنگ و ضایعاتی که برای خانواده‌ی آن‌ها هم داشت نسبت می‌دادند. یک شب در خانه پدربزرگم بودیم که یکی از این حمله‌ها به او دست داد. تا دقایقی با صدای بلند جیغ می‌زد انگار راه نفسش بند آمده بود و می‌خواست با صدای بلند راه بسته را باز کند. بعدها در کتابی خواندم زنانی که در کودکی با خشونت جنسی مواجه بوده‌اند در بزرگسالی روانشان زخمی است و برخی دچار تشنج می‌شوند.

چه کسی می‌تواند بگوید دختر ۱۵ ساله‌ی چشم و گوش بسته‌ی یک روستای مذهبی-سنتی، در ازدواج زودهنگامش با تجاوز مواجه نمی‌شود، آیا تصوری از رابطه جنسی دارد؟ آیا مردی که سال‌ها از او بزرگ‌تر است و بر او تسلط دارد را می‌تواند در بستر تحمل کند؟ بدون هیچ علاقه‌ای؟

خواهرش هم ۱۲-۱۳ ساله بوده که ازدواج کرد. خواهرم می‌گفت ما هم بازی بودیم که ازواج کرد، خیلی شیطان بود و در دعواها حریفش نبودیم. مادر می‌گفت وقتی ازدواج کرد تا سال‌ها بعد به شوهرش می‌گفت خان عمو از بس که تفاوت سنی‌شان زیاد بود. بعد به فاصله چندین سال ۶ بچه قد و نیم قد به دنیا آورد وقتی خواهر من هنوز بچه اولش را داشت. حالا نگاهم می‌کند و می‌گوید به دخترهایم گفتم پیشرفت تحصیلی و کاری‌شان را در اولویت بگذارند. گفتم چه لزومی دارد ازدواج کنید همیشه برای آن وقت هست ما که این همه زود ازدواج کردیم چه شد چه چیزی برای‌مان داشت؟ شما درستان را بخوانید و موفق شوید. دخترهایش هم درسشان را می‌خوانند و موفقند.

#ازدواج_کودکان #خشونت_جنسی


روایت از ساوه به کارزار منع خشونت خانوادگی

?? شما می‎توانید تجربیات خود را از #خشونت_خانوادگی به صورت حضوری، یا از طریق ایمیل pdvc.ir@gmail.com  یا ادمین کانال تلگرام کارزار https://t.me/pdvci به دستمان برسانید یا آنها را با هشتگ کارزار منع خشونت خانوادگی در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *